Teknoloji

ABD başkanlarının uçağı Air Force One’ın garip istatistiği: İndiğinden fazla kalktı

Kalkan her uçağın bir şekilde inmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak ABD Liderlerinin uçağı olarak bilinen Air Force One, bu kuralın dışında kalmayı başarmış gibi görünüyor. Verilere göre uçak indiğinden bir kez daha havalandı.

Böyle bir istatistik için ilk akla gelen hava durumu ama baştan söyleyelim: Böyle bir olay olmadı. Aslında bu garip veri, bir başkanlık protokolü tuhaflığına ve ABD tarihindeki en ünlü siyasi skandallardan birine bağlı.

Beyaz Saray’a göre bugün ” Cumhurbaşkanlığı ofisi gökyüzünde”, Air Force One genellikle iki özel uçaktan birini ifade eder: Hava Kuvvetleri tarafından VC-25A modeli olarak belirlenir, bir çift son derece özelleştirilmiş Boeing 747-200B serisi uçak.

Bu uçakların her ikisinin de ikonik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Beyaz Saray, bu uçakların ‘ABD’nin sözleri, Amerikan bayrağı ve Birleşik Devletler Lideri Mührü ile süslendiğini’ söylüyor. nereye uçarsa uçsun kesinlikle inkar edilemez bir varlıkdiye ileri sürüyor.

Bu uçaklar üç katta 372 metrekarelik bir alana yayılıyor. kendi ofisi, konferans odası ve gerektiğinde ameliyathane olarak bile işlev görebilecek bir sağlık odası içermektedir. Aynı zamanda elektromanyetik girişime dayanıklı elektronik aksamlar, gelişmiş aslına uygun bağlantı ekipmanı, havada yakıt ikmali yapma kapasitesi ve belki de en iyisi 50 inç plazma ekran TV gibi son teknoloji özelliklerle doludur.

Ancak, insanlar Birinci Hava Kuvvetleri“Dediklerinde düşündükleri uçak bu olsa da teknik olarak durum biraz farklı.

Air Force One hakkında şaşırtıcı gerçek

Air Force One genellikle “başkanın kişisel jeti” veya benzeri bir şey olarak tanımlansa da, aslında herhangi bir özel uçağı tanımlamaz. Yani, Air Force One, yukarıda bahsedilen Boeing VC-25A veya eski bir pervaneli uçak olsun, şu anda ABD Liderini taşıyan rastgele bir ABD Hava Kuvvetleri uçağına ayrılmış özel bir davet kodudur.

Bu noktada uçakların iniş sayısından daha fazla nasıl havalandığı konusunda hala bir fikriniz olmayabilir. Bu farklı etkinliğin ikinci bölümü, ABD siyasi tarihinin en büyük siyasi skandallarından biri olan Watergate’i içeriyor.

Her şey 17 Haziran 1972’nin erken saatlerinde, Washington, DC’deki Watergate bina kompleksinde çok gizli belgeleri çalarken ve Demokratik Ulusal Komite’nin telefonlarını dinlerken bir grup hırsızın yakalanmasıyla başladı.

Seçim yılıydı. görevde Cumhuriyetçi Richard Nixon, Demokrat rakibi George McGovern ile karşı karşıya geldi.Anketlere göre, Nixon’ın rakibinden çekinmek için hiçbir nedeni yoktu ve büyük olasılıkla 49 eyalette halk oylarının yüzde 20’sinden fazlasını alarak büyük bir avantajla seçimi kazanacaktı.

Ancak Cumhuriyetçi Lider paranoyak ve inançsızdı ve o Kasım ayında başarısını yasal olarak garanti etmenin bir yolu yoksa, yeniden seçilmesini sağlamak için alternatif yöntemler kullanmaktan korkmuyordu. Daha sonra, Nixon’un Lideri Yeniden Seçme Komitesi tarafından kullanılan daha agresif taktiklerin ortasında, rakipler hakkında yasadışı casusluk yapıldığı da ortaya çıktı.

Eski ABD lideri Obama, Air Force One’da.

İlk başta Nixon, hırsızlıkla rastgele herhangi bir teması şiddetle reddetti. Ancak çok geçmeden aleyhindeki kanıtlar birikmeye başladı. Örneğin, Watergate soyguncuları yakalandıklarında, üzerlerinde seçim komitesinin Beyaz Saray telefon numarasının kopyalarının da olduğu bulundu. Ayrıca hırsızlıktan sadece günler sonra faillere lider tarafından yüzbinlerce dolarlık susma parası gönderildi. Tahmin edilebileceği gibi, bu tür bir paranın gönderilmesi, kolluk kuvvetlerinde açık bir şüphe yarattı.

Ama ne kadar kötü olursa olsun, Nixon işleri kendisi için daha da kötüleştirdi. FBI’ın suçla ilgili soruşturmasını engellemesi için CIA’ya talimat vererek, potansiyel hatası yasadışı casusluktan adaleti engellemeye ve başkanlık yetkisini kötüye kullanmaya kadar uzanıyordu.

Sonunda, Nixon’ın her konuşmasının garip bir şekilde takıntılı kayıtları keşfedilip Oval Ofis’te elde edildiğinde, liderin komploya dahil olduğu inkar edilemez hale geldi. Temmuz 1974’te Meclis Yargı Komitesi, Nixon’u adaleti engellemek, gücü kötüye kullanmak ve Kongre’yi hor görmekle suçlamak için oy kullandı. Görevden alınması neredeyse katılaştı.

Böylece, 9 Ağustos 1974’te Nixon, en üst görevden istifa eden ilk ve şimdiye kadar tek lider oldu. İstifasından önceki akşam televizyonda yaptığı bir konuşmada, Amerikalılara diplomatik bir biçimde, Watergate sorunu nedeniyle bir lider olarak devam etmek için gerekli olduğunu hissettiği Kongre desteğini alamayabileceğini söyledi. Bu nedenle yarın öğle saatlerinden itibaren Cumhurbaşkanlığı görevimden istifa edeceğim. Başkan Yardımcısı Ford, o saatte bu ofiste Başkan olarak yemin edecek.

Ve Nixon ertesi gün söz verdiği gibi Beyaz Saray’dan ayrıldı. Sabah 10’da, o, karısı ve kızları, onları Maryland’deki Andrews Hava Kuvvetleri Üssü’ne götürmek için bir helikopterin beklediği Beyaz Saray arazisine götürüldü. Oradan, eski liderin ailesi son başkanlık uçağına bindi ve ikametgahları olan California’ya uçtu. Saat 12:05’te ABD’nin yeni Başkomutanı ve Lideri Gerald Ford oldu.

İki saat sonra uçağın davet kodu değişti

Ancak fark etmiş olabileceğiniz gibi yaklaşık iki saatlik bir kayıp süre var. Air Force One’ın gizemli istatistiklerinin kaynağı bu iki saattir. Nixon o gün Beyaz Saray’dan çok erken ayrıldığı için, öğle vakti Başkanlık yetkisi ondan Ford’a geçtiğinde aslında havadaydı.Aslında, Missouri, Jefferson City’den tam olarak 39.000 fit (yaklaşık 12 kilometre) yukarıdaydı.

Yani, resmi olarak, uçak kalktığında lider Nixon’du ve bu yüzden havalanan uçak Air Force One’dı. Ancak iniş anında Başkan’ın değişmesiyle birlikte uçağın davet kodu da değişti ve bu nedenle Air Force One, kalkışa rağmen inmeyen bir uçak olarak ilginç bir istatistiğe imza attı.

battalgaziajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu