Ekonomi

ABD Borç Limiti Krizi Emtia Piyasasında Satış Baskısını Sürdürüyor

Emtia piyasasında devam eden satış baskısı, ABD’deki borç limiti krizi, ABD Merkez Bankası’na (Fed) ilişkin belirsizlikler ve resesyon endişeleri nedeniyle engellenemiyor.

Emtia piyasasındaki düşüş eğilimi devam ediyor.

ABD’de yaşanan borç limiti krizi, Fed’in para politikasına ilişkin belirsizlikler ve resesyon endişeleri ile emtia piyasasındaki satış baskısı sürüyor.

Geçen hafta piyasaların odağında ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin borç limiti krizine ilişkin tartışmaları yer alırken, varlık fiyatlarında yön arayışları hakim oldu.

Biden ve McCarthy’nin temerrüdün bir seçenek olmadığı konusunda hemfikir olduklarını açıklamalarına rağmen, piyasalardaki satış baskısını yumuşatırken, ABD’nin temerrüde düşmesi durumunda yaklaşık bir aylık bir gecikme olabileceği riskleri gündeme geldi. ödeme planı

Analistler, bu durumun ülkedeki ekonomik aktiviteyi olumsuz etkileyebileceği korkusuyla varlık fiyatlarını baskıladığını belirtti.

Cuma günü McCarthy, borç limiti görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini ve çalışmaların devam edeceğini belirtirken, ABD’de açıklanan makroekonomik veriler Fed’in para politikasına ilişkin belirsizlikleri artırdı.

Açıklanan verilere göre, ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 1,3 büyürken, aynı dönemde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 4,2 olarak kaydedildi.

Ülkede kişisel tüketim harcamaları Nisan’da aylık bazda yüzde 0,8 ile beklentilerin üzerinde arttı. Fed’in enflasyon göstergesi olarak değerlendirdiği çekirdek bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi de yıllık bazda yüzde 4,7 arttı.

Söz konusu verilerin ardından Fed’in para piyasalarında fiyatlamalarda önümüzdeki ay yüzde 64 olasılıkla faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı tahmin ediliyor.

Analistler, ABD’de enflasyonun istenilen hızda yavaşlamadığına ve ekonomik aktivitenin güçlü seyrini sürdürdüğüne dikkat çekerek, önümüzdeki hafta açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin piyasalardaki oynaklığı daha da artırabileceğini vurguladı.

Ülkede devam eden borç limiti krizinin risk algısını beslemeye devam ettiğini belirten analistler, ekonomik aktivitenin yavaşlamaması nedeniyle Fed’in politika alanının daraldığını belirtti.

Yükselen tahvil getirileri pahalı metaller üzerinde baskı oluşturuyor

Pahalı metaller, artan tahvil getirileri üzerine geçen hafta düştü. ABD 10 yıllık tahvil faizi haftayı yüzde 3,3 artışla 3,80’de tamamladı.

Bu gelişmelerle birlikte altının onsu haftayı yüzde 1,5 kayıpla 1.947 dolardan kapattı.

Geçen hafta gümüş yüzde 2,3, paladyum yüzde 5,6 ve platin yüzde 3,7 kaybetti.

Euro Bölgesi’nde inşaat üretimindeki düşüş, gümüş talebine ilişkin endişeleri artırdı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinin “şahin” açıklamalarıyla gümüş fiyatı gerilerken, bakır fiyatlarındaki düşüş gümüş fiyatlarındaki düşüşü tetikledi.

Resesyon endişeleri bakır fiyatlarına baskı yaptı

Ana metaller, özellikle Asya’da artan durgunluk dalgalanmaları arasında geçen hafta düşüş eğilimi gördü.

3,53 dolarla Kasım 2022’den bu yana en düşük seviyesini gören bakır pound haftayı yüzde 1,5 düşüşle 3,66 dolardan kapattı.

Geçen hafta kurşun yüzde 0,4, alüminyum yüzde 0,9, nikel yüzde 1 ve çinko yüzde 6,7 azaldı.

Düşüş eğilimini sürdüren bakır, Çin’de ekonomik aktivitede artan dalgalanmalar ve güçlü arz yönüyle geriledi.

Analistler, Çin’de bir süredir devam eden yavaşlama trendinin son verilerle gün yüzüne çıktığını belirterek, bu durumun imalat sanayinde kullanılan bakır ve demir gibi metal fiyatlarını da baskıladığını belirtti.

Enerji emtialarında karışık bir seyir izlendi. Suudi Arabistan makamlarının petrolde satış pozisyonu açanları uyarmasının da etkisiyle Brent petrol geçen haftayı yüzde 1,9 artışla 77,2 dolardan tamamladı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdülaziz bin Salman’ın petrolde satış pozisyonu açanları uyararak “dikkatli olun” demesi, piyasalarda arz endişelerini artırarak fiyatları destekler. Açıklama, OPEC+ grubunun 4 Haziran’da yapılacak toplantıda fiyatları desteklemek için ilave indirimler yapabileceği varsayımlarını artırdı.

Tarım ürünlerinde sert dalgalanma

Geçen hafta tarım emtialarında dalgalı bir seyir gözlendi.

Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören buğday yüzde 2, mısır yüzde 9,1 ve soya fasulyesi yüzde 2,2 arttı.

Ortak Koordinasyon Merkezi’nden alınan son raporlar, Ukrayna’nın Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamındaki ihracatının 21 Mayıs’ta sona eren haftada yüzde 78 düşüşle 118,3 kiloton olduğunu gösterdiği için buğday arzındaki dalgalanmalar ön plana çıktı.

Petrol fiyatlarındaki toparlanmanın mısır talebine olumlu yansıması fiyatların yükselmesine neden oldu. Biyodizel üretimi için kullanılan hammaddelerden biri mısır iken, petrol fiyatlarındaki değişim üreticilerin mısır talebinde bir artışı veya azalmayı beraberinde getiriyor.

Kıtalararası Borsa’da (ICE) pamuk yüzde 7,4, kahve yüzde 5,8, şeker yüzde 1,4 ve kakao yüzde 2,2 kaybetti.

Durgunluk endişeleri pamuk fiyatlarını olumsuz etkilerken, şeker piyasasında üretim fazlası olacağı endişeleri de şeker fiyatlarında düşüşe neden oldu.

gurunhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu