Ekonomi

Bakan Nebati: “Ekonomimiz güçlü görünümünü bu yılın Ocak ayında da sürdürdü”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, küresel ekonomideki tüm zorluklara rağmen 2022 yılında yüzde 5,6 gibi güçlü bir büyüme performansı sergileyen Türkiye ekonomisinin güçlü görünümünü Ocak ayında da sürdürdüğünü belirtti.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ocak ayı Sanayi Üretim Endeksi ve İşgücü İstatistikleri verilerini değerlendirdi.

Küresel ekonomideki tüm zorluklara rağmen 2022 yılında yüzde 5,6 gibi güçlü bir büyüme performansı sergileyen ekonominin güçlü görünümünü Ocak ayında da sürdürdüğünü vurgulayan Nebati, sanayi üretiminin Ocak ayında yıllık bazda yüzde 4,5 arttığını ve bir önceki aya göre 354 bin kişilik ek istihdam artışı sağlandı. Dikkat çekti.

Böylelikle toplam istihdamın 31,8 milyon kişi ile rekor seviyeye ulaştığını, işsizlik oranının ise yüzde 9,7’ye gerilediğini belirten Nebati, “Biz büyük ve güçlü bir ülkeyiz. Bugüne kadar birçok zorluğun üstesinden geldik. Ekonomimiz verimli, güçlüyüz Yaşadığımız büyük deprem felaketinin yol açtığı ekonomik kayıpları en kısa sürede kamu maliyesi ile telafi etme kararlılığındayız” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu