Haber

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Malezya Dışişleri Bakanı ile görüştü

PEKİN, 21 Ekim (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cuma günü Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir ile telefonda görüştü ve ikili ilişkiler ve Filistin-İsrail çatışması hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Zambry, Çin’i 3. Nesil ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’nun başarısından dolayı tebrik ederek, Nesil ve Yol Girişiminin bölgesel çıkarların artırılmasına, uluslararası ticari bağların güçlendirilmesine yardımcı olduğunu, ayrıca bölgesel ve dünya kalkınması için daha fazla fırsat sağladığını belirtti.

Bakan, önümüzdeki yıl Çin ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümünü kutlamayı ve ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Ofisi Üyesi olan Wang, Malezya’nın forumun başarısına olan katkısını takdir ederek Çin’in Malezya ile yüksek kaliteli Üretim ve Yol işbirliğini güçlendirmeye ve teşvik etmeye hazır olduğunu belirtti. Ortak geleceğe sahip bir Çin-Malezya toplumunun inşası. .

Filistin-İsrail çatışmasına değinen Wang, Çin’in her zaman barışın, uluslararası hukukun, Arap ve İslam ülkelerinin hukuki taleplerinin yanında yer aldığını belirterek, masum sivillere saldıran ve uluslararası hukuku ihlal eden tüm hareketlere karşı olduklarını yineledi.

Filistin-İsrail çatışmasının temelinde Filistin topraklarının sürekli işgal edilmesi ve Filistin halkının devlet olma taleplerinin uzun süre görmezden gelinmesinin yattığını belirten Wang, Filistin-İsrail anlaşmazlığının son bulması için “iki devletli çözüm”ün hayata geçirilmesinin altını çizdi. Çatışma ve Filistinlilerin ve İsraillilerin barış içinde bir arada yaşamasını sağlamak.

Wang, Çin’in Malezya ve barış yanlısı tüm ülkelerle iletişimi güçlendirmeye ve Orta Doğu’da barış için çaba göstermeye hazır olduğunu belirtti.

camasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu