Ekonomi

DOGE geliştiricisi: “Dogecoin bir menkul kıymetse, Bitcoin de öyledir”

Investing.com – Elon Musk, geçmişte olduğu gibi dogecoinbir kez daha kripto gündeminin zirvesine ulaştı.

Dün akşamdan beri en çok konuşulan kripto paralardan biri. DOGE Twitter logosu olduktan sonra ana akımda gündem oldu. Twitter’ın sahibi, geçtiğimiz boğa döneminde Dogecoin’i benimseyen ve destekleyen tweet’leri ile kripto paralarda sert yükselişlere neden olmuştu. Kendisini “dogefather” olarak tanımlayan Elon Musk, mizah amacı ile üretilmiş bu kripto varlığa, internetin bir ödeme aracı olma misyonunu yükleyerek ve bu kripto varlığa başka bir boyut kazandırdı. dogecoin14 milyar dolara yaklaşan piyasa değeri ile ilk 10 kripto para birimi arasına girdi.

Ancak Doge’nin sert yükselişi herkesi memnun etmişe benzemiyor. Elon Musk ile birlikte şaka temasıyla geliştirilen DOGE’un böyle bir sıçrama yapmasına bazı kripto para eleştirmenleri tepki gösterdi. Eleştiriler arasında Dogecoin’in işe yaramaz ve boş projeler için kullanılan bir terim olan “shitcoin” olduğu ve kayıtsız menkul kıymet olduğu yönünde yorumlar yapıldı.

Bu noktada Dogecoin geliştiricisi Billy Markus devreye girdi ve DOGE’un menkul kıymet olarak görülmesine tepki gösterdi.

Billy Markus, DOGE’u savunmak için bir kez daha sahneye çıkıyor

Twitter’da Shibetoshi Nakamoto takma adını kullanan Dogecoin geliştiricisi Billy Markus, Dogecoin’in merkezi ve kayıtsız bir güvenlik olduğu iddialarına yanıt verdi. DOGE’un bitcoinile bire bir kod tabanına sahip olduğunu hatırlattı.

Billy Markus da eleştirmenlere, “Dogecoin’i menkul kıymet olarak görenler, o zaman Bitcoin’e menkul kıymet demek zorundalar” diyerek yanıt verdi.

Markus ayrıca, Dogecoin’i “bok koin” olarak gören Bitcoin Magazine yöneticisi Alex McShane’e, kripto para birimlerini eleştirmek yerine kripto karşıtı kampanyalar düzenleyen ABD Senatörü Elizabeth Warren gibi isimlere odaklanmasını tavsiye etti.

DOGE Twitter logosu olduktan sonra işlem hacmi fırladı

Dün Twitter ana sayfasında mavi kuş logosu yerine DOGE logosunu görenler hızlı bir şekilde kripto varlık almaya başladılar. Bu süreçler sonucunda tanınan kripto varlık 0,1 dolara dokunurken piyasa fiyatı 14 milyar dolara yükseldi ve bir anda en büyük 7. kripto para oldu.

Son gelen bilgilere göre birkaç saat içinde yüzde 30’dan fazla değer kazanan DOGE’nin işlem hacmi de 3,5 milyar doları aşarak son 3 ayın en yüksek seviyesini aştı.

Öte yandan DOGE fiyatındaki hızlı yükseliş, en büyük DOGE balinalarının kripto para transferlerini hızlandırmasına neden oldu. Bu hareketlilik, hızlı fiyat artışından yararlanmak isteyen büyük yatırımcıların DOGE’yi satabileceklerine dair spekülasyonların artmasına neden oldu.

DOGE fiyatı, dünkü 0,075 $’lık yatay pozisyondan 0,1 $’a kadar yükseldikten sonra 0,09 $’a kısmi bir geri çekilme gördü. DOGE, anın prestijiyle kazanımlarının büyük bölümünü koruyor ve 0,098 dolar bandında alıcı buluyor.

Author: Günay Caymaz

haber-uskudar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu