Ekonomi

Goldman Sachs yedi teknoloji devini pazar lideri olarak öne çıkarıyor

Goldman Sachs, Alfabe (NASDAQ: Google), Amazon (NASDAQ: AMZN), Elma (NASDAQ: AAPL), Meta, Microsoft (NASDAQ: MSFT ), üstün finansal performansları ve güçlü bilançoları nedeniyle Nvidia ve Tesla’dan oluşan “Muhteşem Yedi” olarak bilinen yedi teknoloji hissesini öne çıkardı. Bu şirketlerin, yeniden yatırım yapma ve üstün mali sonuçlar sağlama yetenekleri nedeniyle önümüzdeki yılda da pazarın liderliğini sürdürmeleri bekleniyor.

Goldman Sachs’ın ABD Hisse Senedi Stratejisti David Kostin, bu teknoloji devlerini borsadaki kritik oyuncular olarak tanımladı. Bu şirketler genellikle finansal kısaltmalarla anılır ve kolektif performanslarını izlemek için belirli bir endeksle karşılaştırılır.

Goldman Sachs, sağlam bir işgücü piyasası ve azalan enflasyon ile dirençli bir ekonomiye dair iyimser bir görünüm sunuyor. Ekim ayında işsizlik oranı yüzde 3,9 olarak kaydedilirken, yıllık fiyat artışı yüzde 3,2 oldu. Goldman Sachs’tan Jan Hatzius, 2023 için %2,4’lük bir GSYİH büyümesi öngörüyor ve 2024’te de benzer bir büyümenin %2,1 olmasını bekliyor.

Fed’in para politikasının 2024 yılının ikinci yarısında kademeli faiz indirimlerine yönelmesi beklenirken, Hatzius önümüzdeki 12 ayda resesyon olasılığını %15 olarak değerlendiriyor. S&P 500Gelecek yıl orta derecede büyüyerek yüzde 5 artışla 4 bin 700’e ulaşacağı varsayılıyor.

Kostin, öngörüsü yüksek bir yatırım yaklaşımı olarak kaliteli hisse senetlerine odaklanmayı tavsiye ediyor ve hem 2024 hem de 2025 için %5’lik mütevazı bir kazanç artışı öngörüyor. Kâr marjlarının bu dönemde sabit kalması muhtemel. COVID salgını sırasında ortaya çıkan arz-talep dengesizliklerinin normalleşmesi, tatmin edici GSYİH büyümesini korurken enflasyonun düşmesine de katkıda bulundu. Şu anda S&P 500 fiyat/kazanç (F/K) oranı 18’de işlem görüyor; ancak eşit ağırlıklı bazda bu oran 14’e düşmektedir.

Goldman Sachs tarafından yapılan bu finansal değerleme, bu lider teknoloji şirketlerinin ekonomik belirsizliğin ortasında ayakta kalma gücünü ve potansiyel dayanıklılığını vurguluyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu