Haber

İstanbul’da Sıcak Havalarda Çalışan Esnaf Zor Günler Geçiriyor

Son yılların en sıcak günlerinden birinin yaşandığı mega kentte, ateş başında çalışan dönerciler, pide ve kebap ustaları ve fırıncılar zor şartlar altında mesailerini sürdürdü.

İstanbullular mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklarla uğraşırken, mesleği gereği sıcağa yeterince alışan esnaf da sıkıntı yaşadı.

Fatih’te bir lokantada döner ustası olan Kubilay Demircan, dışarıdaki sıcaklığın 40 derece olduğunu ancak çalıştığı yerde 60 derece civarında olduğunu söyledi.

Demircan, günün en sıcak saatlerinde 8 saat çalıştığını belirtti.

Kebap ustası İsa Kaya, bu yaz havaların önceki yıllara göre çok daha sıcak olduğunu vurgulayarak, her zaman ocak başında ateşin önünde olmasına rağmen farkı hissettiğini kaydetti.

Geçinmek için çalıştıklarını belirten Kaya, insan vücudunun bir süre sonra sıcağa alıştığını söyledi.

Fatih’te pideci olarak çalışan Hakan Sancaklı, İstanbul’un çok sıcak olması nedeniyle son bir haftadır çalışmakta zorlandıklarını söyledi.

Sancaklı, günde yaklaşık 12 saat açık olan pide fırınında sıcaklığın 400 dereceye kadar yükseldiğini ve tüm dükkanı etkilediğini belirtti.

Ateşin yakıldığı işyerlerinde sıcaklığın dışarıya göre önemli ölçüde arttığı ve ustaların katı kurallar çerçevesinde çalışmalarını sürdürdüğü görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu