Haber

Savcılar, Pentagon sızdırma zanlısının tutuksuz yargılanma talebini reddetti

ABD Genelkurmay Başkanlığı’na ait Discord yazıları bulunan birçok belgeyi yaymakla suçlanan 21 yaşındaki Teixeira, ikinci kez hakim karşısına çıktı.

Hakim, tutuksuz yargılanmak üzere Teixeira’nın yargılanmasına ilişkin tarafların görüşlerini aldı.

Soruşturmayı yürüten savcılar, zanlının çok daha fazla zımni belgeye sahip olduğu ve evinde yapılan aramalarda çeşitli silahlar bulunduğu gerekçesiyle tutuklu yargılanmasını talep etti.

Savcılar, zanlının kaçabileceği veya yabancı bir devlete sığınabileceği düşünülerek tutuksuz yargılanmanın riskli olduğuna da dikkat çekti.

Evinde farklı tüfekler ve bazuka bulundu

Öte yandan, savcılığın bu talebi gerekçelendirmek için mahkemeye sunduğu belgelerde, Teixeira’nın son bir yıla ait büyük miktarda iç istihbarat bilgisine erişimi olduğu ortaya çıktı.

Savcılar, 21 yaşındaki askerin evinde yapılan aramalarda AR-15 ve AK-47 başta olmak üzere çok sayıda farklı tüfek ve bir bazuka bulunduğunu kaydetti.

Ayrıca savcıların sunduğu belgelerde, zanlının Rugby Ridge, Las Vegas, Mandalay Bay, Buffalo ve Uvalde’de her birinde çok sayıda kişinin öldüğü silahlı baskınları devlet bilgisayarlarını kullanarak soruşturduğu belirtildi. en son Temmuz 2022’de.

Savcılar ayrıca Teixeira’nın, hükümetinin ülkedeki büyük silahlı saldırılara karıştığı yönündeki komplo teorilerine inandığına da dikkat çekti.

Hakim, iddia makamının iddiasını incelemek üzere tutukluluk veya tutuksuz yargılanma konusunda henüz bir karara varmadığını belirtti.

Öte yandan Teixeira ile ilgili bu bilgi tartışma yaratırken, askere alınırken güvenlik soruşturmasından nasıl geçtiği de merak ediliyor.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Ryder, günlük basın toplantısında bu konuyla ilgili soruları yanıtlamayı reddetti.

ABD ordusunun bir şekilde işçisini her zaman güvenlik soruşturmasına tabi tuttuğuna değinen Ryder, Teixeira’nın durumunun soruşturma altında olduğunu ve bu konuda yorum yapmayacağını söyledi.

haber-payas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu